Nasze
programy
 

 
Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Fundacji Rodzin
Adopcyjnych

Czym jest IOP
Jakie dzieci przyjmujemy
Historie dzieci
Co dajemy dzieciom
Dalsze losy dzieci
Nasza kadra
Z kim współpracujemy
Nasi wolontariusze
Kontakt
Galeria zdjęć

Czym jest IOP

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

Nadrzędnym celem IOP jest jak najszybsze przywrócenie dzieciom rodziny poprzez:
• umożliwienie powrotu do rodziców biologicznych,
• powierzenie rodzinie adopcyjnej lub zastępczej.

IOP to mieszkanie dla dzieci urządzone w standardzie oddziału niemowlęcego. Dla bezpieczeństwa dzieci usytuowany jest w szpitalu, w bezpośrednim sąsiedztwie oddziału pediatrycznego. Dysponujemy 20 miejscami.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiego filmu. W nim zawarta jest kwintesencja naszego podejścia do pomocy dzieciom.
Jakie dzieci przyjmujemy

Przyjmujemy noworodki i niemowlęta w wieku od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia z województwa mazowieckiego. Są to dzieci niechciane, pozostawione po urodzeniu w szpitalu, w oknach życia, odebrane rodzicom na skutek interwencji sądu lub policji, przyniesione dobrowolnie przez rodziców.

Główne powody porzucenia:

Stan zdrowia przyjmowanych dzieci bywa różny. Większość z nich ma problemy zdrowotne i rozwojowe: 30% dzieci wymaga intensywnej opieki medycznej, leczenia specjalistycznego lub rehabilitacji; 97% dzieci przyjmuje preparaty krwiotwórcze. 98% matek nie miało opieki lekarskiej podczas ciąży.


Historie dzieci

Nazywam się Joasia,

Urodziłam się 7 listopada, w trzydziestym tygodniu ciąży. Jestem wcześniakiem. Moja mama była pijana, gdy mnie rodziła. Dostałam 4 punkty w skali Apgar.

W kwietniu trafiłam do szpitala, bo miałam rozbitą głowę i byłam pobita. Spędziłam w szpitalu miesiąc.
Prosto ze szpitala przyjechałam do IOP, ponieważ w domu nie miałam dobrej opieki i lekarze się bali, że znowu mnie ktoś pobije.
Badali mnie różni specjaliści, byłam rehabilitowana i stymulowana ale ciągle bardzo mi brakowało mamy i taty. Panie z Ośrodka bardzo starały się ich znaleźć.

We wrześniu sąd odebrał prawa rodzicielskie moim rodzicom. Tego samego dnia poznałam nową mamę i nowego tatę. Byli u mnie codziennie przez pięć dni aż 17 września za zgodą sądu rodzinnego pojechałam do domu z nową rodziną.

To jedna z prawie tysiąca historii dzieci czekających na cud. Jakie są inne?

Staś trafił do IOP ponieważ jego rodzice są bezdomni, a on ma poważną chorobę genetyczną. Ma 6 miesięcy i na razie rozwija się cudownie. Choroba jeszcze nie zaatakowała, ale któregoś dnia ten moment nadejdzie. Brat Stasia już nie żyje. Siostra jest umierająca. Staś też umrze jako dziecko. Jego choroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trzustki. Pewnego dnia dostanie rozległej żółtaczki i przestanie jeść. Będzie musiał być objęty opieką hospicyjną.

Janek ma genetyczną wadę jelit. Ma dopiero trzy miesiące, a już od dwóch jest karmiony pozaustrojowo. Nigdy nie znajdzie rodziny adopcyjnej, ani zastępczej. Nigdy nie będzie nastolatkiem. Prawdopodobnie nie dożyje wieku szkolnego. Jego starszy brat zmarł jako niemowlę – tak jak wszyscy mężczyźni w rodzinie jego matki.

Joasia jest zdrową dziewczynką. Urodziła się o czasie i została zostawiona w oddziale noworodkowym. Do IOP trafiła mając tydzień. Jej mama miała starsze dzieci, było jej ciężko samotnie wychowywać kilkoro maluchów. Zależało jej na tym, by córeczka trafiła do rodziny jak najszybciej. Stawiła się w sądzie w 42 dniu po porodzie (najwcześniejszy możliwy prawnie termin) i zrzekła się praw do dziecka. Tego samego popołudnia Joasia poznała rodziców adopcyjnych, a po 5 dniach znalazła się w domu.

Maciuś cierpi na bardzo poważną alergię skórną i pokarmową. Tak poważną, że z buzi leci mu krew. Bardzo cierpi. Cały czas leży w rękawiczkach żeby nie podrapać sobie twarzy. Nie może chwytać zabawek, bawić się swoimi rączkami i przez to normalnie rozwijać. Trzykrotnie odmówiono przyjęcia go na odział dermatologii, ponieważ nie ma rodziców i nikt nie może zapewnić mu całodobowej opieki. „Takich pacjentów nie obsługujemy.”– powtarzają w szpitalu.

Tomek urodził się w 42. tygodniu ciąży, a ważył tyle, co półtorej torebki cukru. Rodzice go nie pokochali. Chociaż był rozpieszczany, całowany i noszony na rękach przez opiekunki miał chorobę sierocą i koszmary senne. Cały czas żył w swoim świecie. Było mu wszystko jedno, kto go weźmie na ręce, a łóżeczko w ośrodku było jedynym miejscem, w którym potrafił zasnąć. Trafił do adopcji, kiedy miał cztery miesiące. Pierwszy raz przytulił się kiedy skończył rok.Co dajemy dzieciom

Całodobową opiekę z nadzorem medycznym
• usługi opiekuńcze i lekarskie – leczenie specjalistyczne, szczepienia ochronne;
• diagnostykę bieżącą i przesiewową (USG główki, stawów biodrowych i jamy brzusznej, badania dot. HIV, WZW-B, cytomegalii
   i toksoplazmozy);
• stymulację rozwojową, zapobieganie chorobie sierocej;
• rehabilitację metodą NDT Bobath i stymulację ruchową;
• wczesną interwencję.

Powrót dziecka do rodziny biologicznej po ustaniu sytuacji kryzysowej
• praca z rodziną biologiczną w kierunku reintegracji rodziny. Wspieranie i nauka zasad pielęgnacji, obserwacja
   i pomoc w nawiązywaniu prawidłowej więzi z dzieckiem;
• rodzice mogą być przy dziecku codziennie w godzinach 9:00 – 18:00.

Powierzenie dziecka rodzinie adopcyjnej lub zastępczej
• regulację sytuacji prawnej dziecka;
• współpracę z Ośrodkami Adopcyjnymi – dobór odpowiednich rodziców do dziecka;
• wspieranie pierwszych kontaktów z rodziną adopcyjną lub zastępczą, nauka pielęgnacji, rehabilitacji;
• praca nad kształtowaniem prawidłowej więzi.

Jak najkrótszy czas pobytu poza rodziną
Staramy się ograniczyć do minimum okres pobytu dziecka w IPO – średnio wynosi on trzy miesiące.Kontakt z rodzicami już w IOP
Rodzice biologiczni, adopcyjni lub zastępczy mogą przebywać przy dziecku w ciągu dnia. Korzystają z „pokoju spotkań”, którego wystrój stwarza domową atmosferę. Poznają się wzajemnie ze swoimi dziećmi, opiekują się nimi, chodzą na wspólne spacery i czekają na ten radosny moment, gdy wreszcie będą mogli pojechać razem do domu. Personel ośrodka dyskretnie uczestniczy w tych spotkaniach i służy pomocą w razie potrzeby.Dalsze losy dzieci

Wszystko zaczęło się od szpitala w Dziekanowie Leśnym, gdzie był pierwszy oddział preadopcyjny. Dzieci czekające na adopcję zajmowały jedną z salek oddziału pediatrycznego. To właśnie tamtejsi lekarze zwrócili naszą uwagę na specyficzne potrzeby osieroconych dzieci.

Od roku 2001 oddział preadopcyjny działa w Szpitalu w Otwocku, najpierw pod nazwą Interwencyjna Placówka Opiekuńcza (IPO), a od 2012 roku Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP). Zmiana nazwy została spowodowana wejściem w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W ciągu 16 lat pracy IPO i IOP otoczyło opieką ponad 1300 dzieci, z których ponad 94% zostało powierzonych rodzinie. Taka liczba dzieci mogłaby spowodować utworzenie 43 nowych domów dziecka. Udało się tego uniknąć!

Łącznie 96% dzieci wychowuje się w środowisku rodzinnym.Średni czas pobytu dziecka w IOP wynosi około 4 miesiące.
Nasza kadra

W IOP pracuje wykwalifikowana kadra medyczna i opiekuńcza. Personel Ośrodka bierze udział w licznych szkoleniach dotyczących rozwoju dzieci porzuconych.

Dyrektor 
Pracownik Socjalny 
Wychowawca 
Psycholog Kliniczny
Pediatra 
Pediatra 
Dorota Polańska
Anna Łasińska
Krystyna Żmuda-Trzebiatowska
Mirosława Romanowska
Małgorzata Wielopolska
Sławomir Gęsior 
  Neurolog dziecięcy
Rehabilitant 
Pielęgniarka oddz.
Pielęgniarki
Opiekunki dziecięce
Administracja 
Iwona Terczyńska
Mariola Gostyńska
Iwona Kazmierowicz
9 osób
6 osób
Izabela Janowska

oraz Wolontariusze
             Z kim współpracujemy

Współpracujemy z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny:

• WCPR / PCPR,
• MCPS,
• Sądy Rodzinne,
• Szpitale,
• Policja,
• Domy Samotnej Matki,
• Ośrodki Adopcyjne,
• inne.

Od stycznia 2012 prowadzenie Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego jest zadaniem własnym Samorządu Województwa Mazowieckiego (zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm.).

Podstawę do współpracy Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz wyznaczonego do realizacji zadań z zakresu wsparcia dziecka i rodziny Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z Fundacją Rodzin Adopcyjnych w dziedzinie prowadzenia Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku  stanowi  dwustronna umowa cywilno prawna.

Nasi wolontariusze

Praca z dziećmi wspierana jest przez licznych wolontariuszy.
Stale poszukujemy osób:

Które chcą ofiarować swój czas maleńkim dzieciom.

Maluchy czekając na rodziców, potrzebują indywidualnego kontaktu z dorosłym – przytulania, noszenia, zabawy i dużo uśmiechu. Ponadto zadaniem wolontariusza jest przewijanie, karmienie i wychodzenie na spacery z dziećmi.

Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie o niekaralności, książeczkę zdrowia dla celów sanitarno - epidemiologicznych i zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy z dziećmi od lekarza internisty (lub lekarza medycyny pracy lub innego specjalisty).

Wolontariusze podpisują porozumienie o współpracy.


Oto wypowiedzi kilkorga z nich:

„Bardzo chciałam oddać się jakiejś słusznej sprawie. I w IOP znalazłam swoje miejsce. Mam jednak poczucie, że dostaję znacznie więcej, niż daję. Tym dzieciom tak niewiele trzeba. Gdy płaczą, to wiadomo, że chodzi tylko o to, żeby wziąć je na ręce. Chciałbym móc bywać tu jak najczęściej, bo te dzieciaki są świetne. Dają mi mnóstwo energii!”
Dorota Frontczak

„Gdy się z kimś dzielę, czuję radość. Niezależnie czy to moja wiedza, czas czy pieniądze.”
Krysia Dzieduszycka

„Uwielbiam dzieci i bardzo brakuje mi maluchów w rodzinie. Moja córka ma już 20 lat, wnuków brak, więc szukałam dzieciaków poza rodziną. Najpierw byłam wolontariuszką w domu dziecka. Ale to innego rodzaju zaangażowanie, bo problemy – tak jak dzieci, są tam dużo większe. Tu w IOP po prostu odpoczywam.”
Agata Smolińska         

„Ludzie litują się nad pieskami w schroniskach, a ja zobaczyłam w ośrodku coś gorszego. Dzieci leżące w osobnych łóżeczkach same. W IOP jest schludnie i kolorowo, ale nie ma tego najważniejszego - zachwytu nad nowonarodzonym dzieckiem. Akurat byłam świeżą babcią i ciągle porównywałam to, ile mój wnuczek dostaje głasków i pocałunków... Musiałam zostać wolontariuszem. Okazało się to w miarę proste.”
Małgorzata Felicka     


Naszymi wolontariuszami są często rodzice adopcyjni

Rodziny, które zetknęły się z działalnością IOP, doceniają wartość prowadzonej tam pracy. Bardzo nas cieszy fakt, że zawsze możemy na nie liczyć.

Agnieszka: Projekt architektoniczny placówki wykonała jedna z mam adopcyjnych.

Paweł: Projekt i wykonanie dekoracji okiennych w całym ośrodku zasponsorował jeden z ojców adopcyjnych.

Agnieszka: Pomoc w kwestiach prawnych Ośrodka zawsze otrzymujemy od jednej z mam adopcyjnych, która jest prawnikiem.

Jerzy: Pomoc w zbieraniu środków finansowych oraz pozyskiwaniu darów rzeczowych dla IOP (pieluchy, pościel, zabawki itp.).

Edyta: Jako psycholog konsultuje rodziców, który napotykają na trudności lub chcą podzielić się swoimi wątpliwościami.


W ramach programów CSR wspierają nas również firmy.
Oto przykład współpracy:


Pracownicy Firmy Medicover samodzielnie zamontowali sprzęty na tarasie IOP. W tym miejscu nasze dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu. Teraz nasz taras jest kolorowy i bardzo funkcjonalny.
Dzieci uwielbiają na nim przebywać.

     

Firma Synevo pomaga nam wykonując nieodpłatnie badania laboratoryjne dzieci z IOP.Kontakt


Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny
ul. Batorego 44,
05-400 Otwock,
tel/fax: (0 22) 779 48 38,
 ipo@adopcja.org.pl

Dyrektor IOP:
Dorota Polańska
Tel/fax: 22 779 48 38 lub 609 536 660
dorota.polanska@adopcja.org.pl

 

Organem prowadzącym IOP jest Fundacja Rodzin Adopcyjnych. Powołali ją rodzice adopcyjni, którzy wychowują osierocone dzieci i wierzą, że każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie.

Fundacja Rodzin Adopcyjnych
ul. Nowogrodzka 49,
00-695 Warszawa,
tel: (0 22) 522 84 16, 603 771 400
www.adopcja.org.pl
fundacja@adopcja.org.pl
 


Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
(współpraca z Ośrodkiem dotycząca umieszczonego dziecka):

Pani Wioletta Rudnicka - starszy specjalista
Wydziału ds. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
ul. Nowogrodzka 62A
02-002 Warszawa
Tel: (0 22) 622 42 32 wew. 71
wioletta.rudnicka@mcps.com.pl

Galeria

Zdjęcia dzieci 

 

  

 

 

     

Sale w IOP

       
Zaproszenie

Zapraszamy do odwiedzenia IOP i poznania zadań z jakimi mierzymy się na co dzień.
Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z ośrodkiem (22 779 48 38).
 
W jaki sposób możesz nam pomóc?
 
  Najprostszą formą pomocy jest wsparcie finansowe. Bardzo prosimy nawet o niewielkie datki na rzecz dzieci. Więcej
 
  Ogromnie liczymy, że przekażą Państwo 1 procent swojego podatku. Przekazując tak niewiele, można uratować życie dziecka. Więcej o akcji 1 procent
 
  Kim są wolontariusze? Czym się zajmują? Dlaczego to robią? To pytania, które często nasuwają nam się na myśl. Jak zostać wolonatiuszem fundacji
 
Nazwa banku i numer konta bankowego: Bank Millennium S.A. PL 10 1160 2202 0000 0000 6084 1643
Nr SWIFT: BIGBPLPW

Kontakt bezpośredni: Wojciech Pytel (Prezes Zarządu) - 601 200 324 (sprawy prawne), Izabella Ratyńska (Dyrektor Biura Fundacji, psycholog) – 603 771 400 (kontakt dla rodzin, grupy wsparcia, kontakt dla mediów), Wojciech Sperkowski (Rada Fundacji) - 601 243 753 (firmy), Agata Paczuska (Pracownik Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego) – (22) 779 48 38 (wolontariat – czwartki 10-17), Kinga Błaszczyk (Administracja) – 506 380 574 (dary rzeczowe, darczyńcy).

Zobacz nasz profil na Facebook'u
  Fundacja Rodzin Adopcyjnych
ul. Nowogrodzka 49, IIIp.
00-695 Warszawa,
tel./fax: (022) 522 84 16, 603 771 400,
fundacja@adopcja.org.pl